זירה מקצועית לאדריכלים
מעצבים ואנשי מקצוע

מאגר חברות ואנשי מקצוע מובילים בעולם הבנייה

ובנוסף מאמרים ופורומים בנושאי הבנייה והעיצוב עם מיטב אנשי המקצוע בארץ

רוצים להעלות תוכן, חדשות, אירוע או כל דבר שיעניין את הגולשים? שלחו אלינו

התקנת מתקני תברואה ובדיקתם - מערכות שרברבות: שיטות בדיקה

מאת: ס.דניאל - מומחה ויועץ איטום, בידוד ובנייה

השנה פורסמה מהדורה מעודכנת לתקן הישראלי העוסק בהתקנת מתקני תברואה ובדיקתם. בענף הבנייה מוערך שמערכות השרברבות מהוות כשליש מסף הכשלים במבנה, בעיקר עקב נזילות, רטיבות ופיצוצים בצנרת. התוצאה הנה עוגמת נפש ללקוח, תיקון יקר המצריך בדרך כלל הרמת ריצוף ופתיחת קירות, פגיעה במוניטין החברה והקצאת משאבים מיותרים לטיפול בתקלות. כל אלו אינן גזרות משמים וניתן למנוע אותן בתכנון נכון של מערכך בקרת האיכות במבנה. מערך האיכות חייב להתבצע תוך כדי תהליך ההתקנה של המערכת.

הרוויזיה העיקרית בתקן בוצעה בקביעת מועדי ביצוע בדיקות ומערך בדיקות מורחב אשר נותן מענה מקיף ומלא לתקלות וכשלים הקיימים במערכות השרברבות.

כמות הבדיקות המבוצעות במהלך הבנייה הוגדל והורחב כך שכל רכיבי מערכות השרברבות נבדקות. התן מפרט תהליך דגימה מוגדר כולל מספר ביקורים לכל רכיבי המערכת ומועד הבדיקה הנדרש לפי התקדמות התקינה.

נוספה בדיקת אטימות למערכות הנקזים והדלוחין במבנה, בעזרת לחץ אוויר. מערכות אלו תורמות חלק נכתב מהנזילות ברצפת המבנה המתגלות רק לאחר הכניסה לדירה.

התקן כולל עדכון תכנון מערכות שרברבות ויישור קו עם התקינה הבינלאומית, כגון: התקנת מערכות דלוחין ללא קופסאות ביקורת ברצפה, בנוסף, לראשונה מוצגת בתקן רשימת תיוג מפורטת לבדיקת מערכות השרברבות. רשימת התיוג הנ"ל נועדה להקל על הפיקוח בביצוע הבדיקות באתר.

נוהלי הרכבת אסלות, מפורטים בת"י 1205.3, מרחק הגב מהקיר – למניעת נפילת המושב. קוטר נקז האסלה יהיה 4 אינצ'. תקנות ההתקנה והעיגון, טיט, ברגם. דרישות היציבות והניצבות לקיר. האסלה תחובר לרצפה על ידי ברגים מפלדה לא מחלידה. בחיבור האסלה לקולטן (בקוטר 4 אינצ') יותקן אביזר בקרה.

כיום ישנם אביזרי חיבור הכוללים פתח אינטגראלי בברך עצמה. אין להתקין אסלה לקולטן ישירות, ללא פתח כזה.

התקן מפרט הדרישות לגבי חיפוי צינור הביוב "ספסל" באם נדרש.

תקן 146 עוסק בזיהוי המוצר, היצרן, ת"י, זיהוי המוצר, תקנות בעניין גובה מפלס המים, העדר נזילות, יציבות בחיבורים מיקום ברז המים – סבירות.

בנדבך האחרון עוסק ת"י 1172 - מושב האסלה.

בכל סוגי האסלות, המרחק בין מוצא ברז השטיפה של מיכל ההדחה מהקיר לבין קצה מיכל ההדחה, יהיה 10 עד 15 ס"מ.

רום פני האסלה מהרצפה יהיה 39 ס"מ (עם סטייה מותרת של 1 ס"מ לכל כיוון).

לפני האסלה יהיה שטח גישה של 75 על 80 ס"מ, כאשר המידה של 80 ס"מ היא במקביל לקיר והמידה של 75 ס"מ בהמשך לקו הסימטרי של האסלה.

רוחבו של חדר השירותים לא יפחת מ - 80 ס"מ והשטח הכללי לא יפחת מ - 1.1 מ"ר. המשמעות ממידות אלה שגודלו של חדר השירותים לא יפחת מ - 80 על 140 ס"מ.

המידות הן נטו, לאחר חיפוי וציפוי הקירות ומינימאליות. אין לסטות מהן כלפי מטה. בזמן התכנון יש להתחשב בעובי החיפוי משני הצדדים, כלומר תוספת של 3 ס"מ מכל צד. כדאי לקחת בחשבון סטייה אפשרית של 1 ס"מ מכל צד ובסה"כ 1+1+3+3 = 8 ס"מ. כלומר גודל מינימאלי של 88X148 ס"מ.

המידות הנ"ל מותאמות לאסלה בגודל סטנדרטי ללא כיור ולדלת תקנית מינימאלית.

· המרחק בין אסלה לקיר בצידה - 20 ס"מ.

· המרחק בין כיור לקיר בצדו - 20 ס"מ.

· המרחק בין אסלה לקיר שממול - 75 ס"מ.

· המרחק בין כיור לקיר ממול - 75 ס"מ.

· מרחק בין כיור לאסלה - 2- ס"מ.

· מרחק בין קצה כנף הדלת לבין הקיר - 10 ס"מ.

לפניות ותגובות: https://www.sii.org.il