זירה מקצועית לאדריכלים
מעצבים ואנשי מקצוע

מאגר חברות ואנשי מקצוע מובילים בעולם הבנייה

ובנוסף מאמרים ופורומים בנושאי הבנייה והעיצוב עם מיטב אנשי המקצוע בארץ

רוצים להעלות תוכן, חדשות, אירוע או כל דבר שיעניין את הגולשים? שלחו אלינו

גינות נוי בגגות ומרפסות בדירות מגורים

מאת: ס.דניאל - מומחה ויועץ איטום, בידוד ובנייה
בחסות פורטל איטום נט...

בעשור האחרון אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של הצטמצמות השטחים הירוקים בסביבת מגורים עירונית. בעיקר באזורי גוש דן, איזור השרון ועוד, עקב המחסור בעתודות קרקע לבניה למגורים. ככל שהזמן יחלוף תופעה זו תלך ותחריף.


לצמחייה קיימת השפעה חיובית על איכות החיים שלנו ואיכות הסביבה ואנו מחפשים דרכים נוספות על מנת להקיף את עצמנו בצמחית גן, אדניות פרחים באמצעות שינוי מרפסות וגגות לגינות נוי. בחלקם של המקרים הופכים גם את גג חניית המבנה לגינה פורחת בשלל צבעים וריחות.

שינוי מגמה זה בעשור האחרון מהווה פתרון אלטרנטיבי למחסור בשטחים ירוקים בסביבת מגורים עירונית.


קיימים כיום טכנולוגיות מתקדמות להקמת גינות נוי על גגות מבנים, מרפסות, חניות, ההופכות לחלק בלתי נפרד מדירת המגורים, לא עוד אדניות המונחות בשורה לאורך מעקה הגג עם סוגי צמחים שונים אלא גינת נוי לכל דבר כפי שדיירים בדירות מגורים צמודי קרקע יכולים להרשות זאת לעצמם בעלויות סבירות ללא צורך בתכנון מוקדם באמצעות מומחים לנושא, כגון:בדיקת העומסים המותרים על גג המבנה/מרפסת וכד'.


למרות הקושי הכרוך בכך והעלויות אנו עדים יותר ויותר לתופעה זו ההולכת ומשתרשת בעיקר בדירות מגורים במרכזי הערים.

מאמר זה נועד בעיקר לתת בידנו מושגים לגבי הטכנולוגיות הקיימות, שיטות ביצוע של גינות נוי ועוד כלים נוספים שבלעדיהם אנו נאלצים לסמוך על קבלני הביצוע בתחום שלחלקם אין את הידע והניסיון בתחום.


ביצוע ו/או שינוי גג מבנה/מרפסת לגינת נוי מחייב תכנון מוקדם מראש, הן לגבי סוג הגינה, הצמחים, תאורה, שיטות ההשקיה והן לגבי מערכות האיטום. בבנייה חדשה בתכנון מוקדם של גינות נוי, מתוכנן העומס הנדרש על גגות המבנים המיועדים לגינות נוי לרבות כל שלבי הביצוע השונים.

בבנייה ישנה קיימת חובה לבדוק את המבנה באמצעות מהנדס בניין/קונסטרוקטור על מנת לוודא כי העמסת גינת נוי על גג המבנה ו/או לחילופין מרפסת ו/או גג החנייה לא תחרוג מעבר למשקל ו/העומס המותר. קיימים שיטות שונות לבדיקת עומסים, תקנים ועוד.


קיימים סוגי גינות נוי שונים בהתאם לתנאי הסביבה של דירות המגורים ו/או בהתאם לצרכים שלנו. גינות נוי על גגות ומרפסות מהוות פתרון אלטרנטיבי כאשר אין שטח פרטי סביב דירת המגורים.

קיימים מקרים נוספים בהם מנצלים חלל פנימי בדירת המגורים על מנת ליצור פטיו – חצר פנימית בליבה של דירת המגורים. ניתן לשלב אלמנטים שונים, כגון: קירוי שקוף, פרגולה וכד'. בנוסף ניתן לקרות את הפטיו בחלונות ולהמשיך את הרצף בדירות דופלקס כמין המשכיות של גינה טבעית מסביב לחדר מדרגות פנימי בדירת המגורים ועוד.

קיימים אין ספור שיטות וטכנולוגיות ולכן מומלץ לפני קבלת החלטות להיוועץ עם אנשי המקצוע בתחום, להכין תוכניות באמצעות אדריכל/מעצב פנים, סל תקציבי לביצוע העבודות השונות ועוד פרמטרים חשובים שבלעדיהם כל ההשקעה תרד לטמיון ו/או לחילופין ביצוע כושל עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לדירה ו/או למבנה המגורים.

פרט אדריכלי לניקוז מים ניקוז אדניות פרחים


למיקום הגינה על הגג קיימת חשיבות גדולה כנ"ל לגבי הצמחייה. הצמחייה צריכה להיות מותאמת לגודל הגג. לא מומלץ להעמיס צמחייה על גג קטן בעוד שעל גג גדול צמחייה דלילה לא תבוא לידי ביטוי. נושאים נוספים שמומלץ להתייחס אליהם, תנאים סביבתיים, מליחות, רוחות עזות, כיווני שמש, הצללה בעזרת הצמחייה וכד'.

קיימים אלמנטים נוספים עיצוביים, כגון:פינות ישיבה, ג'קוזי, ברביקיו, אלמנטים של מים ומזרקות. המים כאלמנטעיצובי מעניקים לגינה מימד נוסף וייחודי של תנועה וצלילים. זרימת המים משרה תחושת רעננות ומרגוע ולכן נפוץ השימוש גם בפנג שווי באלמנטים הללו.

תכנון מוקדם


לפני קבלת החלטות על שינוי הייעוד של גג המבנה ו/או מרפסת חובה להיוועץ עם מהנדס בניין ו/או מומחה בתחום על מנת לבדוק באופן מבוקר את העומסים אותם ניתן להעמיס על גג המבנה. פרט זה הינו הפרט החשוב ביותר בתכנון גינת הנוי.


לאחר הבדיקות הראשונית ניתן להתחיל במלאת התכנון. גם כאן מומלץ לפנות לאדריכל/מעצב פנים ו/או לחילופין למתכנן בתחום הגינון על מנת להכין את התוכניות הנדרשות לגינת הנוי לאחר ביצוע שלבי ההכנה של הגג/מרפסת לקליטת גינת הנוי הרצויה בדירתכם.


חשיבות מערכות האיטום והניקוז


לתכנון מערכות האיטום קיים משקל רב ביותר. בנושא זה מומלץ להיוועץ עם מומחה בתחום על מנת לתכנן את מערכות האיטום . שלב זה הינו שלב ראשוני ואין לפסוח עליו בשום מקרה ולא לסמוך על כך כי קיימת מערכת איטום ו/או לחילופין, החיפוי הקיים על גבי המרפסת ו/או גג המבנה מספק.

חובה לתכנן מערכות איטום ייעודיות לגינות נוי השונות לחלוטין ממערכות איטום רגילות המוכרות לנו מחיי היום יום. מערכות הניקוז אמורות להיות חלק בלתי נפרד ממערכת זו. יש משקל רב לניקוז עודפי המים הניגרים. ניקוז נכון של עודפי המים ישפיע בטווח הארוך גם על הצמחייה בגינת הנוי.

היקוות מים תחבל בכך ותגרום במרב המקרים לריקבון של הצמחים והפרחים בגינת הנוי. במקביל היקוות מים עלולה לחבל במערכות האיטום השונות ואף לגרום בעתיד לחדירת מים למבנה.

לא היינו רוצים לחבל בהשקעתנו בבניית גינת הנוי בעתיד כתוצאה מחיסכון ו/או מאי ביצוע מערכות אלו.


טכנולוגיות מתקדמות בתחום מערכות ניקוז והגנה


יריעה זו משמשת באזורי גינון בשטחים בנויים, כגון:גגות, מרפסות, תקרות מעל חניוני רכב, אדניות וכד' והיא מהווה תפיסה ייחודית וחדשנית המשלבת 2 פעולות יחד:


ניקוז והגנה מצד אחד ומאגר מי השקיה מתחת לצמחיה מצד שני. הרעיון הוא במבנה היריעה, המיוצרת מפוליאתילן בצפיפות גבוהה H.D.P.E. בצורה של משבצות שקועות מרובעות, הפרושה מעל שכבת בידוד ואיטום כשמעליה יריעת גאוטכסטיל/טייפר המשמשת כפילטר חוצץ בינה ובין שכבת האדמה עליה נשתלה הצמחייה.

המים (מי גשם או השקיה) המחלחלים מתחת לאדמה ניקוים במשבצות השקועות עד למפלס קבוע. (מים מעל המפלס הקבוע מתנקזים מפתחי ניקוז בצדדים). המים נאגרים במשבצות (6.1 ליטר למ"ר) השקועות ומעניקות לחות לשורשי הצמחייה גם בימים יבשים מגשם או השקיה מלאכותית ולמעשה חוסכות מי השקיה לתקופת זמן ממושכת. יריעה זו עמידה גם מפני חדירת שורשים, בעלת גמישות במתיחה של עד 56% ועמידה בכימיקלים וטמפרטורה של עד 08 מעלות צלזיוס.

מערכות האיטום המומלצות


מערכות האיטום המומלצות מבוססות על יריעות ביטומניות אלסטומריות ת"י 1430/3 S.B.S, כפוף לת"י 1752


הכנת השטחים לאיטום


שטחי הגג יהיו נקיים מלכלוך ואבק. במידה ונוצק הגג בבטון שיפועים או בט-קל יש להמתין ולבצע אשפרה למשך כשבועיים ימים תלוי במזג האוויר. בגג או במרפסת עם איטום ישן ההכנה תכלול ניקוי יסודי של פני הגג והמרזבים. במרפסות בהם קיים חיפוי, מומלץ להסיר את החיפוי הקיים ולנהוג על פי הוראות אלו. הסרת קטעים עודפים ורופפים ובועות אויר. במידה והגג נאטם בעבר ביריעות ביטומניות, הסרה או אי הסרת שכבות אלו תקבע ע"י מומחה/יועץ איטום.


ביצוע רולקות תעשה מטיט צמנטי משופר בפולימרים, כשפניהם יהיו קעורים וחלקים. מידותיהן יהיו 60 מ"מ על 60 מ"מ. הרולקות יעברו אשפרה במשך כשבוע ימים.


מריחת שכבת יסוד יש למרוח שכבת יסוד, על כל שטח הגג לרבות על הרולקות בכמות שלא תפחת מ 300 - גר'/מ"ר.יש למרוח על ההגבהות שכבת יסוד נוספת. לפני הנחת היריעות יש להמתין ששכבת היסוד תהיה יבשה למגע.צבע השטח יהיה שחור לאחר מריחת שכבת היסוד וייבושה. יש לכסות ביריעות את כל שטח שכבת היסוד תוך 49 שעות.


מערכת האיטום העיקרית


לאחר הכנת שטח יש ליישם 2 שכבות של יריעות ביטומן S.B.S מסוג פוליפז R או M גמר חול בעובי של 5 מ"מ כל שכבה יריעת האיטום העליונה תהיה יריעה נגד שורשים. ברולקות יש ליישם יריעות חיזוק כמפורט בהמשך , בתוספת שכבת יריעות חיפוי נוספת על פני שכבת היריעות הראשונה מסוג פוליפז, וסיום מערכת האיטום ביריעות חיפוי כמפורט,עד לגובה של 10-15 ס"מ מעל פני הריצוף המתוכנן.

בפתחי הניקוז, יש להשתמש בפרט ניקוז חרושתי לניקוז כפול המיועד לחיבור בהלחמה ליריעת ביטומן, כגון:דלמר. לאחר גמר מערכות האיטום ובדיקת התקינות של מערכות אלו ע"י המטרה על המעקות והצפת הרצפה ל 27-שעות, מומלץ לפרוס יריעות ניקוז והגנה מסוג פזדריין. במקביל ניתן להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת כמתואר לעיל.

יריעת החיזוק תהיה מסוג היריעה הראשית ובעובי 5 מ"מ עם גמר עליון חול ברוחב של 03 ס"מ. היריעה תולחם בכל מפגש בין מישורים שונים, הרולקות, המרזבים, אלמנטים שונים וכד'. סביב ראשי המרזבים יש להתקין יריעת חיזוק במידות 1 מ' 1 xמ'. והרכבת מרזב דלמר.


היריעה הראשית תהיה מסוג S.B.S ובעובי 5 מ"מ עם גמר חול בהתאם לת"י 1430 חלק 3. היריעה תולחם במלואה לשטח הגג מהמקום הנמוך בגג אל המקום הגבוה בשיטת גג רעפים. היריעות יולחמו באופן שלא ייפגשו בנקודה אחת קצותיהן של ארבע יריעות. היריעות תולחמנה בקווים ישרים אם שטח הגג מאפשר זאת. היריעה הראשית תכסה את כל השטח האופקי של יריעת החיזוק. במידה ובוצעה בעבר עבודת איטום ביריעות ביטומניות יש לדאוג שקווי החפיפה לאורך לא ימצאו מעל קווי החפיפה הקודמים.


יריעת החיפוי תהיה מסוג היריעה הראשית בעובי 5 מ"מ, נגד שורשים, עם גמר עליון חול וברוחב 40 ס"מ. בקצה העליון של יריעת החיפוי יש להתקין סרגל אלומיניום ברוחב של כ 05 -מ"מ ומכופף בחלקו העליון כלפי חוץ. סרגל האלומיניום יקובע למעקה במרווחים של 25ס"מ בדיבלים עשויים פלסטיק עם ברגים שאורכם 40 מ"מ לפחות המצופים קדמיום. את נקודות החיבור יש למרוח במסטיק ביטומני.

מעקות הגג והמרפסות


במידה והמעקות מסביב לגגות/מרפסות בנויים מבלוקים/בטון, יש צורך בביצוע בדיקה של מערכות הטיח והצבע. בכל מקרה מומלץ לבצע פירוק קטעים ישנים ורופפים, ביצוע תיקונים באמצעות מערכות טיח מתועש וביצוע צביעה על ידי מערכת צביעה ייעודית,כגון: "רב גמיש על מנת למנוע ספיגת מים דרך המעקות בזמן ההשקיה ו/או בעונת החורף.

במידה והמעקה מסביב לגגות/מרפסות הינו מעקה ברזל, מומלץ לבצע רענון של שכבות הצבע, על ידי גירוד והורדת קטעים חלודים, צביעה באמצעות צבעים ייעודים ועמידים למים ונגד חלודה.


אדניות פרחים


אדניות פרחים ניתן לאטום באמצעות חומרי איטום משחתיים על בסיס פולימרי. ההמלצה טובה לגבי אדניות בשטח קטן יחסי ו/או באדניות בהם לא ניתן ליישם מערכות איטום באמצעות יריעות ביטומניות כמצוין לעיל.

חובה לבצע ניקיון יסודי של דפנות ותחתית האדנית מחלקי בטון רופפים, להסיר חוטי קשירה, ולמלא חורים עם טיט צמנטי. יש לדאוג לפתח ניקוז מתאים. במידה והדופן הפנימית של האדנית אינה יצוקה מבטון אלא בנויה מבלוקים, יש לטייח אותה עם טיט הידראולי ולדאוג לאשפרה במים במשך 84 שעות. זמן הייבוש כשבוע ימים תלוי בתנאי מזג האוויר. בכל מקרה לא מומלץ לבצע מריחת חומרי איטום בימים גשומים ובזמן שמערכת האיטום הצמנטית לחה חובה לוודא כי קיים ניקוז של המים מהאדניות כמתואר.

ביצוע האיטום באמצעות חומרי איטום משחתיים


מריחת פריימר, [שכבת יסוד], בכמות של כ- 003 גר'/מ"ר על כל השטח הפנימי של האדנית, עד לגובה המיועד של פני המילוי. המתנה לייבוש מספר שעות. בכל מקרה קו גובה מערכות האיטום חייב להיות מעל קו גובה המילוי.


מריחת 2 שכבות חומרי איטום משחתיים על בסיס פולימרי כפוף להוראות היצרן/ספק.


לאחר יבוש מערכת האיטום, מומלץ לבצע טסט על ידי סגירת מרזה הניקוז ומילוי האדנית במים ל 48 שעות.

לפני מילוי האדניות באדמה, מומלץ לפרוש יריעה מסוג טפונד או שווה ערך. יש לחתוך את היריעה בהתאם למידות האדנית ולהתאימה לפתח הניקוז, לאחר מכן למלא את האדנית בשכבת חצץ בגובה של כ - 20 ס"מ, ולהניח עליו יריעה גיא וטכנית במשקל 400 גרם למ"ר.

מערכות ההשקיה


המערכת החשובה ביותר לשליטה מדויקת היא מערכת ההשקיה, היא המהווה את המפתח להצלחה ופריחה מלבלבת של גינת הנוי שתוכננה. האלמנטים המרכזיים במערכת ההשקיה הינם:


תכנון - המתחיל עם מקור המים, שאיבתם ואחסנתם ותכנון מערכת ההפצה. התכנון מתייחס לאפשרויות הפריסה של המערכת, תנאים אקלימיים ועוד.


בקר ראשי - הבקר נותן שליטה מדויקת על אספקת המים וכמויות הדשן הנחוצים.


סינון - קיימים מספר סוגי סינון ראשיים, את הבחירה ביניהם יש לבסס על הסוג וכמות הלכלוך במים. סינון רשת, דיסק פילטר, סינון חול/חצץ סינון סירקולציה והפרדת חול.


דישון - כניסת מערכות ההשקיה בטפטוף לשוק הביאו לשינוי גדול בטכנולוגיות הדישון. התוצאה הייתה תפיסה חדשה - העברת הדישון בתוך צנרת מערכת ההשקיה. התפיסה דרשה את יכולת המסת הדשן ופיתוח משאבות דישון מיוחדת ומערכות הטפטפות אשר מסוגלות לספק מים וחומרים מזינים לכל צמח וצמח באופן אחיד, תוך הגעה לכל האזורים בגינת הנוי.


בקר הפעלה - שימוש בבקר הפעלה חשוב השולט על: בקר שליטה אוטומטי בעזרת שעון עצר מקומי,בקר שליטה אוטומטי בעזרת מערכת השקיה ממוחשבת, שליטה חצי אוטומטית בעזרת ברז כמותי (סגירת המערכת בהתאם לכמות המים הקבועה על פי מד מים).

בקר השקייה טפטפות השקייה


צנרת - החלק המוביל בהפצת המים, הצינורות עשויים לרוב פוליאתילן ו PVC החל מקוטר חיצוני של 5 מ"מ ומעלה.
מערכת הטפטפות - המערכת שהוכיחה את עצמה ככדאית ביותר מכל שיטות ההשקיה מערכת טפטוף אינטגראלית עם מרווחים מדויקים בין הטפטפות. החל מ-02 ס"מ עם קצב זרימה החל מ-2.1 ליטר/שעה ועד 4 ליטר/שעה.את השליטה במערכת הטפטפות ניתן לקבל בעזרת בקר ראשי או בעזרת מערכת בקרה ממוחשבת.

תאורת גן


המודעות לגן פורח מעוצב ומתוחזק ברמה גבוהה מקבלת חשיבות רבה לאחרונה. עיצוב החלל הפנימי והחיצוני מקבל כיום מקום חשוב בחיינו ומשפיע על הרגשת הנוחות בסביבה בה אנו חיים. בכדי להפיק את מרב ההנאה מגינתך, יש לשים חשיבות רבה בשלבי התכנון לתאורת הגן שהיא כיום חלק בלתי ניפרד מהגינה. תאורת גן נכונה ומקצועית מאפשרת ליהנות מגינת הנוי גם בשעות הלילה אפשרות לאירוח לילי, יופי ועוד.

תאורת לילה תאורה עיצובית


מומלץ גם בנושא זה להשקיע בתכנון מראש של האלמנטים השונים, העברת קווי החשמל בעת ביצוע ההכנות הנדרשות. כמו כן רצוי להשתמש בתאורה בעלת מתח נמוך של V 12. מגמת מעצבי גנים כיום היא תאורה במתח נמוך ממספר סיבות. בטיחות - אין חשש מפגיעת חשמל מזיקה,עלויות נמוכות, גופי תאורה קטנים אך בעלי אפקטים גדולים, קלות בהתקנה ותחזוקה זולה.תאורת גן במתח נמוך נותנת לך אפשרות התקנה קלה ובטוחה גם בגינה קימת וותיקה ללא צורך בהכנה מוקדמת.

ריצוף וחיפוי גינת הנוי


שלבי הריצוף והחיפוי מהווים את השלב האחרון לפני הזמנת הגנן לשתילת הצמחים, שחים, פרחים בגינת הנוי. קיימים אין ספור דוגמאות וגוונים ו/או לחילופין שילובים מעניינים של ריצוף וחיפוי באמצעות לוחות דק. קיים ממגוון רחב של עצים איכותיים: איפאה, ג'טובה, אירוקו, ארז, מהגוני, אגוז , אקליפטוס, אורן, אדני רכבת ועוד. בכדי לשוות לדק חזות טבעית וזורמת יותר, ניתן להחדיר לתוך המשטח אלמנטים דוממים, כגון: למשל גושי סלע, מסלול או אלמנט מים, ספסל בנוי מעץ או אב ועוד.


אפשרות נוספת הינה שימוש במגוון של מדרכים חלקם מאבן דוגמת אבן כורכר, אבן צפחה, אבן ים, אבן ג'ומעין, אבן בזלת נסורה וחלקם מעץ זית, אורן ואקליפטוס. שילוב המדרכים בסוגים השונים הוא כחלק מתכנון הכולל בהתאם לאופי הבית עצמו והגינה והחומרים המרכיבים את גינת הנוי.

לסיכום: קיימים אין ספור עיצובים בנושא גינות נוי בדירות מגורים. במאמר זה הבאתי את מקצתם ואת השלבים החשובים והעיקריים שבהם.המאמר נועד לתת בידנו מושגים ורקע לגבי הפרמטרים השונים של ביצוע גינות נוי. מומלץ להתייחס להמלצות, מפרטים בכובד ראש לפני קבלת ההחלטות.


מומלץ בכל מקרה להיוועץ עם מומחים/יועצים בתחום בעיקר לגבי ההכנות של התשתיות השונות. סביר להניח כי ניתן יהיה להחליף צמחייה שנבלה או ניזוקה אך לא ניתן יהיה להחליף ו/או לתקן פגמים בתשתיות לאחר ביצוע עבודות הגמר. כשלים ו/או פגמים במערכות אלו עלולות לחבל בכל התהליך של בניית גינת הנוי.


במידה ויש באפשרותנו לשלב גינת נוי מסביב לדירת המגורים אנו למעשה לא רק מעלים את ערכו של הנכס אלא אף משפרים לבלי היכר את איכות חיינו. למרות העלויות הגבוהות הכרוכות בכך, ניתן לבצע גינת נוי בחלק קטן מגג המבנה ו/או ממרפסת דירת המגורים ולשלב מסביב אדניות פרחים, כדים ועוד.

גינות נוי בגגות ומרפסות בדירות מגורים
מאת: ס.דניאל - מומחה ויועץ איטום, בידוד ובנייה

לפניות ותגובות באמצעות טופס משוב