זירה מקצועית לאדריכלים
מעצבים ואנשי מקצוע

מאגר חברות ואנשי מקצוע מובילים בעולם הבנייה

ובנוסף מאמרים ופורומים בנושאי הבנייה והעיצוב עם מיטב אנשי המקצוע בארץ

רוצים להעלות תוכן, חדשות, אירוע או כל דבר שיעניין את הגולשים? שלחו אלינו

גגות רעפים בדירות מגורים

מאת: ס.דניאל - מומחה ויועץ איטום, בידוד ובנייה
בחסות פורטל איטום נט..

גגות רעפים הפכו לחלק בלתי נפרד מנוף ארצנו, בעיקר בבנייה פרטית, "בנה ביתך". הטכנולוגיות הקיימות כיום מאשות לנו לבנות ולעצב את גג המבנה בכל דרך הנראית לנו. קיימים אין ספור סגנונות, עיצובים, צבעים אותם ניתן לשלב בבניית גגות רעפים.
למרות הטכנולוגיות הקיימות בתחום והתקנים בנדון, חלקם של הקבלנים העוסקים בענף אינם מוכשרים לביצוע עבודות אלו לקירוי גגות רעפים ובחלקם של גגות אלו מתגלים לאחר זמן מועט כשלים מהותיים הגורמים לעבירות מים, ליקויים במערכות בידוד תרמי, וליקויים בביצוע עבודות הקירוי הגורמות לנזקים חמורים לגגות, נזקים המחייבים אותנו לפנות שוב לבעלי מקצוע בתחום על מנת לתקן פגמים אלו, אותם בעלי מקצוע שכשלו בביצוע אותם עבודות וכל זאת עקב חוסר בידע מקצועי ו/או הכשרה מתאימה.

סביר להניח כי במידה והחוק או התקנות היו מחייבים גגנים בהסמכה חוקית כפי שמחויבים במקצועות אחרים בענף הבנייה המצב היה נראה אחרת, למרות התקנים וחוקי התכנון והבנייה אין כל פיקוח בנושא ו/או אכיפה על מנת לבדוק כי גג הרעפים שנבנה עומד בסטנדרטים הדרושים. בחלק מהמקרים הגגות הנבנים על ידי גגנים בתחום מסכנים את הציבור ואת דיירי הבתים. ראוי לציין כי חלקם של התקנים אינם רשמיים ואינם בעלי מעמד חוקי ויש מקום לשקול שינוי סטאטוס זה בהקדם ולחייב את בעלי המקצוע לבצע את עבודות כפוף לתקנים אלו.

כפי שקרה לאחרונה בתחום השיפוצים, הקמת ארגון על מנת לאגד את העוסקים בענף ולמסד את התחום, כך קרה גם בתחום של גגנים. איגוד יבואני העץ בלשכות המסחר שם לו למטרה למיסוד הענף על מנת לתת הכשרה מתאימה לעוסקים בתחום תוך פיקוח ובקרה. למטרה זו הוקם איגוד הגגנים אשר מבצע בקרה שוטפת על עבודות הגגנים המוסמכים מטעמם. למרות זאת חלקם של העוסקים בענף מבצע עבודות אלו ללא הכשרה מתאימה למעט ביצוע עבודות אלו מתוך ניסיון בלבד. מומלץ בעת התקשרות חוזית עם קבלן ביצוע עבודות אלו לוודא כי הקבלן עבר את ההכשרות המתאימות וכי קיימת בידיו תעודה המעידה על הכשרתו ועל היותו חבר באיגוד הגגנים.

את גג הרעפים מומלץ לתכנן עוד בשלבים הראשונים של תכנון הבית כחלק בלתי נפרד ממנו, באמצעות האדריכל ו/או מהנדס הבניין. לתכנן את צורתו, העיצוב, את החללים מתחת לגג, מערכות האיטום והבידוד, מרזבים וכד', כולל פיקוח צמוד על עבודתו של הגגן.

קיימים מספר סוגי רעפים לגגות.

רעף בטון או רעף לחץ - מבטון שזהו הרעף המתקדם יותר ומאופיין בדיוק ובחוזק רב. הרעפים האלו משווקים במגוון צבעים וכן משווקים סוגי רעפים מיוחדים לגימור מושלם של הבית כגון רעפים עם פתחי אוורור, רעפים עם פתח לארובה או לא נטייה ועוד.

רעפי תרס - רעפים אלו עשויים מחימר שחף בתנור ברמות שונות של איכות. הייחוד של רעף זה הוא מגוון הצבעים והשתבחות יופיו עם השנים.

רעפי פלדה - רעפים שהחלו לייצר אותם רק בשנים האחרונות. יתרונותיהם: הם מעניקים הגנה תרמית וניתן להתקינם בשיפוע גדול יותר. הם עשויים מפלדה צבועה ומצופה והם עמידים בכל תנאי מזג האוויר.התקנת רעפי הפלדה מהירה מאוד וקלה יחסית.

רעפי צפחה - רעפים העשויים מאבן טבעית. הם עמידים מאוד בכל תנאי מזג אוויר, יש להם גוונים מרהיבים ומראה מיוחד. רעפים אלו הם יקרים יחסית, משקלם כבד והתקנתם יחסית קשה ודורשת קונסטרוקציה מיוחדת. כמו כן יש סוגים אחרים של רעפים כגון רעפים העשויים מזכוכית או מחומרים אחרים.

סוגים שלגגות רעפים

גג רעפים מתכנס - גג שמישוריו מתכנסים מכל ארבעת צדי הבניין אל מרכז הגג, אל קודקוד או אל רכס אופקי.


מראה זה מכונה לעיתים גג כפרי, כאשר יש לעיתים שוליים של קורות עץ בולטות כלפי חוץ. דגם נוסף הוא גג רעפים בעל מישורים מתכנסים מכל הכיוונים המבוצע מעל תקרת בטון: הצורה החיצונית זהה, אך סוג זה מצטיין בחוזק וביציבות, ותקרת הבטון מבודדת באמצעות מערכות איטום למניעת חדירת מים.

גג רעפים עובר מעל גמלונים - גמלונים הם קירות הבניין אשר צורתם היא בד"כ משולש, והם נבנים מעל מפלס התקרה. ברוב המקרים נבנים הגמלונים בשתי חזיתות מנוגדות וגג הרעפים הוא דו- שיפועי. מבנה העץ של הגג נבנה בין הגמלונים ונושא מתחתיו את תקרת הרשת המטויחת ו/או לחילופין תקרת גבס ו/או עץ.

גג רעפים עובר מעל גמלונים הנבנה על תקרת בטון - בניית תקרת בטון כתשתית לגג הרעפים מהווה שיפור מבחינת חוזק ויציבות והן מבחינת שקיעות התקרה ואיטום למניעת חדירת מים. גג רעפים מעל גמלונים עם קרניזים מבטון בהיקפו - גג זה הוא פיתוח של הגגות עם ארגזי הרוח מעץ שבהם מרזבים הוא פותח עקב הבעיה בתחזוקת ארגזי רוח מסביב לגג הרעפים.

כאשר בונים את הגג, מומלץ להתקשר עם קבלן גגות מוסמך בעל תעודת הסמכה. ביצוע עבודתו יהיה על פי תכנון מוקדם של האדריכל ו/או מהנדס הבניין. מומלץ שתוכניות הבנייה יהיו על פי התקנים לגבי בניית הגג ומערכות האיטום והבידוד. קונסטרוקציות עשויות עץ נפוצות בארץ בגגות רעפים. החוק מגדיר את קונסטרוקציות גגות רעפים כחלק בלתי נפרד משלד הבניין וכחלק מתכנון הנדסי כולל של המבנה.

חלקם של התקנים לביצוע עבודות גגות רעפים ובידוד.

רעפים- רעפי חרסית משתלבים: ת"י 215 חלק 1
רעפים - רעפי בטון משתלביםת"י 215 חלק 2:
רעפים - לוחות פח דמויי רעפים לסיכוך גגות: ת"י 215חלק 3
סיכוך גגות קלים: ת"י 1556
גגות אגדיים מעץ עם כיסוי קל - עץ מנוסר: מפרט 072 חלק 1
גגות אגדים מעץ עם כסוי קל-תכן: מפרט 072 חלק 2
גגות אגדים מעץ עם כיסוי קל - ייצור, הקמה ובדיקה: מפרט 072 חלק 3
רעפי אסבסט-צמנט - רעפים שטוחים: מפרט 313 חלק 1
רעפי אסבסט-צמנט - רעפים שאינם שטוחים: מפרט 313 חלק 2
בידוד תרמי של בניינים- כללי: ת"י 5401
בידוד תרמי של בניינים- בתי מגורים: ת"י 1045חלק 1.
בידוד תרמי של בניינים- סיווג יישובים לפי אזורי אקלים: ת"י 1045.

מומלץ בשלב התכנון הראשוני , לתכנן את הגג כך שייווצר חלל לניצול לצרכים שונים ו/או לחילופין הוספת קומה נוספת ו/או מחסן לחפצים שונים ועוד. ניצול חלל הגג מעלה את ערכו של הנכס ואינו מייקר את עלות הבנייה. קיימים בשוק ענף הבנייה מגוון מדרגות לעליית גג, כגון: מדרגות מתקפלות הנשלפות בעת פתיחת עליית הגג.עלות בניית הגג:

התמחות של בניית גג הוא מורכב. מחירו מורכב ממחיר החומר וממחיר העבודה. מחירם של שני אלו משתנה באופן משמעותי בהתאם לסוגי הגג ולפרטי העבודה המוזמנת. מתחת לגג הרעפים חייבים לבנות תקרת הפרדה על מנת שלא ייווצרו סדקים בתקרות. ברוב המקרים בונים "תקרת רביץ" שהיא תקרה זולה ודקה יותר מתקרת בטון. חשוב שמעל "תקרת הרביץ" יניח הגגן, כבר בשלב השלד, את הבידוד התרמי. ישנם סוגים רבים של חומרי בידוד ומומלץ להתייעץ עם האדריכל בעניין זה.

דוגמא לתכנון גג עם בידוד תרמי.

יריעות מצופות ברדידי אלומיניום וממוקמות מעל קורות הגג מתחת למרישים לטות. מוצרי בידוד אלו מתוכננים להחזיר את החום בקרינה. במחקרים רבים נמצא שמעבר חום דרך גג במבנה נתון, מהווה בממוצע כ- 60%


מסך כל קליטת/ פליטת האנרגיה של מעטפת המבנה. התברר עוד שכ- 80% מכלל האנרגיה הנקלטת / נפלטת במבנה נתון, מועברת באמצעות קרינה.נתונים אלו מצביעים על היתרון המשמעותי של בידוד רפלקטיבי.


יריעות העשויות רדידי אלומיניום ושכבת בועות אוויר הכלואה ביניהם,חוסמות כ- 79% מהחום החודר למבנה בקרינה. בעזרת הבידוד נמנעת חדירת חום למבנה בקיץ ו"בריחת" חום בחורף.בכך נמנע בזבוז אנרגיה על חימום וקירור הבית- ונחסך כסף רב. יריעות הבידוד מיועדות לגגות בתהליך בנייה ולגגות קיימים.

חלק בלתי נפרד ממערכות בידוד ייעודיות הינו, אוורור גג המבנה המעוגן ומהווה חלק בלתי נפרד מת"י 1045, מפרט / מפמ"כ 429 המתייחס לבידוד חלל גג הרעפים ולא יציקת הבטון בלבד המהווה חציצה בין חלל דירת המגורים לחלל הגג.

הדיעה הרווחת כי בידוד יציקת הבטון מהווה מענה אפקטיבי לבידוד חלקה הפנימי של דירת המגורים מוטעה מיסודו והתרומה לבידוד דירת המגורים שולית ביותר.

דוגמא לאוורור גג המבנה באמצעות מאוורר חשמלי שאינו צורך תחזוקה ועלות הפעלותו זניחה ביותר לעומת התועלת וחיסכון בצריכת האנרגיה בהפעלת מערכות מיזוג.

מפוח גג צנטריפוגלי בעל3 מהירויות.

מופעל ע"י תרמוסטט בעל יכולת הוצאת אוויר בלחץ גבוהה, תוך ניצול מרבי של עבודת המפוח.


עיקרון פעולת המפוח: ע"י שאיבת האוויר החם הכלוא בתוך הגג בין הרעפיםנכנס אוויר טרי מבחוץ.פעולת שאיבת האוויר החם מהגג מורידה את הטמפרטורה שנמצאת בחלל הגג.


א. יגר פתרונות לאוורור וצינוןקיימים מוצרים נוספים, כגון: מוצרים ספוגיים כגון צמר זכוכית וצמר סלעים הממוקמים בין הקורות בגג ומבודדים על ידי עצירת מעבר החום מהחוץ פנימה ולהפך, יתרונם מופחת מהבידוד המצוין, בידוד רפלקטיבי.

שילוב מערכות בידוד ייעודיות לרבות מערכת אוורור להוצאות עודפי החום הנאגרים בגג המבנה מהווים פיתרון מושלם לחללי גגות רעפים ועמידה בתקנים הרלוונטיים.

חלונות והולכת אור טבעי

ניתן להתקין חלונות בגג הרעפים. החלונות הם אלמנט עיצובי לתקרה משופעת ומוסיפים אור. קיימים בשוק מספר סוגים של חלונות. חלונות הממוקמים בקירות הגמלונים המשולשים. חלונות הממוקמים בשיפוע הגג בין הקורות. בשוק יש מגוון גדול של חלונות סטנדרטיים. קיימים כיום טכנולוגיות מתקדמות להכנסת אור טבעי דרך גגות רעפים באמצעות הולכת אור טבעי על ידי שרוול.מרזבים בגגות רעפים

חלק בלתי נפרד מתכנון הגג הינו, תכנון מרזבים לניקוז מי גשמים. תפקידו של המרזב הוא ניקוז מי הגשמים והולכת המים בצורה מבוקרת. קיימים שני סוגי מרזבים:

ניתן להרכיב מרזב פנימי שימוקם בתוך שלד הבניין בזמן יציקות הבטון. יש אפשרות אחרת והיא להרכיב מרזב חיצוני העשוי מפח מגלוון. בכל מקרה אין לנקז את מי הגשמים לתוך מערכת הביוב. מומלץ להתקין מרזב בקוטר 4 צול לשטח גג שבין 05ל 001 מ"ר. ההמלצה להתקין 2 מרזבים ולא מרזב אחד במידה וקיים כשל באחד המרזבים.חשוב להקפיד שהמים המנוקזים מגג המבנה ינוקזו הרחק מהמבנה ולא בסמוך לקירות וליסודות.
גגות רעפים בדירות מגורים
מאת: ס.דניאל - מומחה ויועץ איטום, בידוד ובנייה

לפניות ותגובות באמצעות טופס משוב